Достапни линкови

logo-print

Рускиот конвој од Јариње тргна кон Косовска Митровица


Конвојот со руска помош за србите на северот во Косово кој од вторникот беше блокиран на преминот Јариње, тргна денеска во правец на Косовска Митровица во придружба од три возила на Еулекс.
Хуманитарната помош од Русија ќе биде предадена на Црвениот крст на Србија во Звечан.
Станува збор за конвој од 25 камиони со околу 300 тони хуманитарна помош кој беше запрен бидејки царината на ЕУЛЕСК бараше руската страна да прифати придружба од полицијата на Еулекс, тврдејќи дека се работи за вообичаена процедура за големи конвои или колоната да се пренасочи кон преминот Мердаре. По преговори на највисоко политичко ниво меѓу Москва и Брисел, постигнато е компромисно решение да се прифати придружба од Еулекс во помал обем.
XS
SM
MD
LG