Достапни линкови

Самит ЕУ- РусијаРускиот претседател Дмитриј Медведев денеска во Брисел разговара со лидерите на Европската Унија, претседателот Херман Ван Ромпуј, претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо, шефицата за надворешни работи Кетрин Ештон и комесарот за енергетика Гинтер Отингер. Медведев синоќа имаше работна вечера со Ромпуј и Баросо. Главни теми на самитот ЕУ – Русија се економската и енергетска соработка, можноста од укинување на визите за руските граѓани, како и кризата во евро-зоната. Европските лидери ќе го покренат прашањето и за демократијата во Русија, особено по последните парламентарни избори, за кои има обвинувања дека биле наместени.
XS
SM
MD
LG