Достапни линкови

Јахјага - руската хуманитарна помош мора да ги почитува условите


Косовскиот претседател Атифете Јахјага

Косовскиот претседател Атифете Јахјага

Косовскиот претседател Атифете Јахјага изјави дека хуманитарната помош која влегува во Косово мора да ги почитува меѓународните правила и процедури.
Јахјага ја даде изјавата за време на посетата на Вашингот каде беше прашана за рускиот конвој со хуманитарна помош за косовските Срби, кој е заглавен на границата меѓу Косово и Србија.
Царинските службеници на ЕУ го запреа конвојот доцна во вторникот кога се обиде да влезе во Косово преку спорниот граничен премин Јариње.
XS
SM
MD
LG