Достапни линкови

logo-print

Во Египет уште една рунда гласање


Во Египет денеска се одржува уште една рунда гласање на првите слободни избори откако во февруари годинава беше соборен од власт Хосни Мубарак. Во оваа рунда можат да учествуваат скоро 19 милиони граѓани. Исламистичките партии, предводени од Муслиманското братство се надвеваат да го повторат успехот од првата фаза на гласањето во минатиот месец кога добија две третини од гласовите. Изборите во Египет траат шест недели.
XS
SM
MD
LG