Достапни линкови

logo-print

ММФ засега без нов кредит за Грција


Евангелос Венизелос

Евангелос Венизелос

Меѓународниот монетарен фонд чија делегација престојува во Атина на преговори за економската политика на новата влада соопшти дека засега ја исклучува можноста за нова финансиска помош на Грција во форма на позајмици. Претходно, грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос најави дека целта на преговорите со делегацијата е најдоцна до јануари да се дојде до нов план за финасиска помош на Грција во износ од 89 милијарди евра. ,,Она што се бара од Грција таа може да го оствари со зголемување на даноците и со спроведување на програмата на строги мерки на штедење,, изјави шефот на Мисијата на ММФ во Грција Пол Томсон.
XS
SM
MD
LG