Достапни линкови

logo-print

Јулија Тимошенко повторно на суд


Затворот во Лукианивск

Затворот во Лукианивск

Украинскиот опозиционен лидер Јулија Тимошенко денеска ке се појави пред суд во Киев за да се жали на пресудата од 7 години затвор. Таа бара обвинувањата за злоупотреба на власта да бидат отфрлени.
Нејзините адвокати исто така бараат да биде ослободена од затвор поради нарушено здравје. Тимошенко, како што се јавува, не била во состојба да оди.
Во меѓувреме, против Тимошенко е отворен уште еден случај за затајување во време кога водела фирма во 90 тите години на 20 век.
XS
SM
MD
LG