Достапни линкови

logo-print

Италијанските синдикати организираат генерален штрајк


Италијанските синдикати денеска ќе организираат генерален штрајк во знак на незадоволство од предложените реформи на пензискиот систем, кои се наменети да ја спасат земјата од финансиски крах. Одлуката на синдикатите за одржување на штрајкот следи по средбата на синдикалните лидери со премиерот Марио Монти, чија цел беше да се избегне штрајкување. Еден од синдикалците по средбата изјави дека премиерот само ветил дека ќе ги разгледа нивните барања.
XS
SM
MD
LG