Достапни линкови

logo-print

Хејг ја поздрави одлуката за приближување на Западен Балкан кон ЕУ


Вилијам Хејг

Вилијам Хејг

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг ја поздрави одлуката на Самитот во Брисел за приближување на земјите од Западен Балкан кон Европската унија, јави дописникот на МИА од Лондон. Во изјавата на Форин-офисот, Хејг вели дека Велика Британија „срдечно ја поздравува Хрватска во ЕУ“, објаснувајќи го потпишувањето на договорот за пристапување, како „историски момент“. Во изјавата Велика Британија го поздравува решението на Европскиот совет да го признае напредокот на Србија во текот на оваа година. Министерот Хејг порача Владата во Белград енергично да продолжи по тој пат, преземајќи чекори за натамошно нормализирање на односите со Косово.
XS
SM
MD
LG