Достапни линкови

logo-print

Државниот врв на Црна Гора задоволен од одлуката во Брисел


Црногорскиот државен врв денеска ја поздрави одлуката на Европскиот Совет за започнување на пристапните преговори со Црна Гора во јуни наредната година, доколку таа земја наредува во битката против криминалот и корупцијата. Претседателот Филип Вујановиќ изјави дека властите во Подгорица ќе ги остварат условите за почеток на преговорите бидејки тие се од корист и за црногорските граѓани. Шефот на дипломатијата Милан Роќен истакна дека сега Црна Гора ја превзеде палката од Хрватска на долгиот пат кон ЕУ.
XS
SM
MD
LG