Достапни линкови

logo-print

Русија можеби ќе го бојкотира самитот на НАТО


Сергеј Рибаков

Сергеј Рибаков

Русија денеска соопшти дека можеби ќе го бојкотира самитот со НАТО доколку не се надминат разликите околу ракетниот одбранбен систем на Алијанста во Европа.
Заменикот министер за надворешни работи Сергеј Рибаков изјави дека одлуката за самитот во Чикаго ќе биде донесена по 4 Март по изборите за Претседател на кои се очекува Премиерот Владимир Путин да се врати на претседателското место.
Изјавата на Рибјаков доаѓа по несупешните министерски дискусии за ракетниот штит вчера во Брисел.
XS
SM
MD
LG