Достапни линкови

logo-print

Романија негира дека во земјата има тајни затвори на ЦИА


Романија ги негира наводите во медиумите дека владини простории во Букурешт биле користени од американската разузнавачка агенција ЦИА, како импровизирани затвори во кои биле притворани и испрашувани осомничени за тероризам.

Затворот во Романија наводно бил дел од мрежата на таканаречени „црни места“ кои се контролирани од ЦИА во странство.

Сите такви затвори биле затворени во мај 2006 година, а програмата за притворање и испитување на ЦИА завршила во 2009 година.
XS
SM
MD
LG