Достапни линкови

Клинтон: САД го поддржуваат Косово


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон за време на средбата во Брисел со косовскиот премиер Хашим Тачи, како што денеска е соопштено од неговиот кабинет, искажала непоколеблива американска поддршка за Косово. Клинтон ги поздравила постигнатите договори меѓу Приштина и Белград и нагласила дека е неопходно спогодбите да бидат спроведени. Таа исто така истакнала дека Косово не смее да остане изолирано од евроатлантските интеграции.
XS
SM
MD
LG