Достапни линкови

logo-print

Дводневен самит во Брисел за спас на еврозоната


Европските лидерите вечерва во Брисел ќе ги почнат разговарите за спас на еврозоната. На ден пред почетокот на дводневниот самит германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози ги соопштија деталите од предлозите за заеднички финансиски политики односно за централизирана контрола на националните буџети. Се очекува дебатата околу новите политики кои имаат за цел да спроведат буџетска дисциплина да се води околу прашањето дали треба да се применуваат во 27-те земји членки на ЕУ или во 17-те кои се дел од еврозоната.
XS
SM
MD
LG