Достапни линкови

logo-print

САД задоволни од планот за поддршка на еврото


Американскиот секретар за финансии Тимоти Гајтнер.

Американскиот секретар за финансии Тимоти Гајтнер.

Американскиот секретар за финансии Тимоти Гајтнер изјави дека е многу охрабрен од напредокот што европските земји го прават со планот за поддршка на еврото. Гајтнер денеска е во посета на Франција, откако вчера беше во Германија на разговори со европските лидери за плановите за справување со должничката криза во еврозоната.

На самитот во петок, лидерите на ЕУ ќе разговараат за француско-германскиот план за поголема буџетска дисциплина на земјите од еврозоната.
XS
SM
MD
LG