Достапни линкови

logo-print

Руската морнарица се упати кон Сирија


Авион од типот Миг-29 полетува од рускиот носач на авиони Адмирал Кузњецов.

Авион од типот Миг-29 полетува од рускиот носач на авиони Адмирал Кузњецов.

Ескадрон на руската морнарица, вклучително и големиот носач на авиони Адмирал Кузњецов, од Медитеранот се упатиле кон руската база Тартус во Сирија, изјавиле неименувани безбедносни функционери за руските новински агенции. Според нив, посетата на Сирија била планирана долго време и нема врска со кризата во Сирија. Официјална Москва се противи на инсистирањето на Западот за меѓународни санкции против Сирија, поради крвавото задушување на антивладините протести.
XS
SM
MD
LG