Достапни линкови

logo-print

Откриена нова планета слична на Земјата


Илустрација на НАСА.

Илустрација на НАСА.

Астрономите потврдија постоење на планета слична на Земјата, надвор од нашиот сончев систем, соопшти американската вселенска агенција НАСА. Планетата наречена Кеплер 22-б е за 2,4 пати поголема од Земјата и има просечна температура од 22 целзиусови степени. Оддалечена е од Земјата околу 600 светлосни години. Се уште е непознато дали Кеплер 22-б е составена од карпи, гас или е во течна состојба.
XS
SM
MD
LG