Достапни линкови

logo-print

Лидерот на Хизбалах се појави во јавноста


Лидерот на либански Хизбалах, на денешниот собир во Бејрут, се појави во јавноста за прв пат во последниве 5 години. Хасан Насралах им се обрати на насобраните приврзаници по повод шиитскиот празник Ашура. Тој многу ретко се појавува на јавни собири, страхувајки од атентат од страна на Израел. ХИзбалах започна војна со Израел во 2006-та година, по што, поголемиот дел од јужен Либан беше руиниран.
XS
SM
MD
LG