Достапни линкови

logo-print

Разговори за формирање Влада во Словенија


Зоран Јанковиќ претседател на партијата Позитивна Словенија

Зоран Јанковиќ претседател на партијата Позитивна Словенија

Словенечкиот претседател Данило Тирк изјави дека по победата на партијата Позитивна Словенија на предвремените парламентарни избори нејзиниот лидер Зоран Јанковиќ ќе треба што побрзо да формира влада, односно пред божиќните празници. Официјалните резулатати од изборите државната комисија треба да ги објави на 16- ти декември. Според законот претседателот ќе треба на 24 декември да свика конститутивна седница во парламентот. Словенечките медиуми јавуваат дека Јанковиќ веќе ги започнал разговорите за формирање коалиција со неколку лидери на политичките партии, меѓу кои и со поранешниот премиер Борут Пахор со кој договорил повторна средба.
XS
SM
MD
LG