Достапни линкови

logo-print

Втор круг од изборите во Египет


Избори во Египет

Избори во Египет

Во Египет денеска се одржува вториот ден од гласањето на вториот круг од парламентарните избори. Ова се први демократски избори по соборувањето на Хосни Мубарак од власт во февруари. Со вториот круг на гласањето треба да бидат избрани уште 52 самостојни пратеници.
Комплицираниот систем на гласање кој вклучува уште два круга, треба да заврши во јануари.
Резултатите од првиот круг на гласање кој се одржа минатата недела покажуваат дека политичкото крило на Муслиманското братство освои најмногу гласови.
XS
SM
MD
LG