Достапни линкови

logo-print

Австралија ги прошири санкциите кон Иран


Министерот за надворешни работи на Австралија Кевин Руд

Министерот за надворешни работи на Австралија Кевин Руд

Австралија ги проширен санкциите кон Иран поради се поголемата загриженост дека земјата има програма за нуклеарно оружје.
Министерот за надворешни работи на Австралија Кевин Руд изјави дека мерките вклучуваат забрана за соработка со фирми и луѓе кои се вклучени во нуклеарната програма на Иран.
Руд наведе дека причина за воведување на санкциите се минатонеделните напади врз британската амбасада во Техеран и последниот извештај на Меѓународната агенција за атомска енергија според кој Иран работи на развивање на атомско оружје.
XS
SM
MD
LG