Достапни линкови

logo-print

Во Бон конференција за иднината на Авганистан


Во Бон денеска почна конференција посветена на иднината на Авганистан по повлекувањето на НАТО во 2014 година. На отворањето на состанокот, шефот на германската дипломатија Гвидо Вестервеле изјави дека Авганистан не би требало да биде заборавен и побара од меѓународната заедница да и даде континуирана практична и финансиска поддршка на таа земја до 2021 година. На конференцијата учествуваат претставници на 85 земји, меѓу нив авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, американскиот државен секретар Хилари Клинтон и шефот на иранската дипломатија Али Акбар Салехи.
XS
SM
MD
LG