Достапни линкови

logo-print

Активисти на Гринпис упаднале во француска нуклеарка


Организацијата Гринпис соопшти дека нејзини активисти упаднале во француската нуклеарна централа која се наоѓа на 95 километри југоисточно од Париз. Во соопштението се додава дека тоа било направено со цел да се докаже дека не постои целосно безбедна нукеарна централа. Француските власти јавија дека во централата влегле деветмина активисти од кои седуммина биле приведени. Три четвртини од електричната енегија Франција ја добива од нуклеарните централи.
XS
SM
MD
LG