Достапни линкови

logo-print

Во Хаг почна објавувањето на пресудата за тужбата на Македонија против Грција


 Хисаши Овада

Хисаши Овада

Во Палатата на мирот во Хаг во 10 часот почна изнесувањето на пресудата на Меѓународниот суд на правдата по тужбата што ја покрена Македонија против Грција за прекршување на Привремената билатерална спогодба од 1995 година, со блокирањето на македонскиот прием во НАТО на Самитот во Букурешт во 2008 година. Пресудата ќе биде објавена по образложението на случајот што го презентира претседателот на Судот Хисаши Овада, што според најавите ќе трае околу час и половина. На соопштувањето на пресудата присуствуваат шефот на македонската дипломатија Никола Попоски и поранешниот министер за надворешни работи Антонио Милошоски, кои ја застапуваат Република Македонија во процесот и македонскиот амбасадор во Кралството Холандија Никола Димитров.
XS
SM
MD
LG