Достапни линкови

logo-print

Почина поранешниот бразилски фудбалер Сократес


Поранешниот бразилски фудбалски репрезентативец Сократес почина на 57 годишна возраст во болница во Сао Паоло каде што во четвртокот бил донесен по труење со храна. Познат како Златната пета тој играше за бразилската репрезентација на Светските купови во 1982 и 1986 година. Сократес беше лекар, интелектуалец, културна икона и политички активист кој ја искористи својата слава во борба против бразилските воени власти кои раководеа со земјата од 1964 до 1984 година.
XS
SM
MD
LG