Достапни линкови

logo-print

Американскиот потпретседател Џо Бајден во Грција


Американскиот потпретседател Џо Бајден на средба со турскиот претседател Абдула Ѓул во Анкара

Американскиот потпретседател Џо Бајден на средба со турскиот претседател Абдула Ѓул во Анкара

Американскиот потпретседател Џо Бајден кој од вчера престојува во Грција денеска во Атина ќе разговара со премиерот Лукас Пападимос, со шефот на државата Каролос Папуљас како и со лидерите на ПАСОК и на Нова демократија Јоргос Папандреу и Андонис Самарас. Според грчките медиуми, станува збор за прва посета на еден американски потпретседател на Грција во изминативе 40 години. ,,Ние сме на страната на Грција. Ние сме и силен пријател и сојузник и ќе продолжиме да ја поддржуваме низ нејзиниот тежок период, особено преку ММФ каде што сме најголем акционер,, изјави американскиот помошник советник за национална безбедност Мајкл Форман. Посетата на Бајден коинцидира со објавуавњето на пресудата на Меѓународниот суд на правдата во спорот со Македонија околу името. Бајден претходно престојуваше во Турција.
XS
SM
MD
LG