Достапни линкови

logo-print

Позитивна Словенија победи на парламентарните избори


Партијата Позитивна Словенија на градоначалникот на Љубљана Зоран Јанковиќ победи на предвремените парламентарни избори,покажаа неофицијалните резулатати по пребројувањето на 99,3 проценти од гласовите. Позитивна Словенија освои 28,54 проценти,додека Словенската демократска партија на Јанез Јанша доби 26,24 проценти од гласовите на избирачите, при излезност од 64,52 проценти.
XS
SM
MD
LG