Достапни линкови

logo-print

Нови судири со курдите во југоисточна Турција


Тројца курдски бунтовници се убиени изминатата ноќ во судири со силите за безбедност на југоистокот на Турција.
Турската војска, како што се јавува, синоќа започнала операција против припадниците на ПКК во руралното подрачје во близина на Лиџа.
ПКК, која ЕУ, САД и Турција ја сметаат за терористичка организација, од 1984 година се бори за независност на териториите населени претежно со курдско население.
Во насилствата загинаа над 45.000 лица.
XS
SM
MD
LG