Достапни линкови

logo-print

Пакистан ќе возврати на нападите на границата со Авганистан


Пакистанската армија им даде дозвола на командантите на единиците распоредени на границата со Авганистан да возвратат на огнот доколку бидат нападнати. До ова доаѓа како одговор на нападот на НАТО врз пакистански позиции на границата на 26 ноември кога беа убиени 26 пакистански војници. Тоа во Пакистан предизвика протести против НАТО и Соединетите држави. Соединетите држави и НАТО изразија жалење за убиените, наведувајќи дека во тек била истрага за инцидентот.
XS
SM
MD
LG