Достапни линкови

logo-print

Германија бара менување на смртната казна за белоруските бомбаши


Германија побара од Белорусија да ги смени смртните казни за двете лица кои беа осудени за виновни за бомбашкиот напад во метрото во Минск. Нападот се случи на 11 април годинава при што загинаа 15 луѓе, додека 200 беа повредени. Претставник на германската влада изјави дека Германија во принцип е против смртна казна, но и тоа дека верува оти околностите на судењето не биле целосно оправдани. Пресудата на Врховниот суд предизвика критики на меѓународната заедница. Белорусија е единствената европска земја каде што се уште се извршуваат смртни казни.
XS
SM
MD
LG