Достапни линкови

logo-print

Караџаферис бара референдум за името на Македонија


Грчкиот премиер Лукас Пападимос

Грчкиот премиер Лукас Пападимос

Лидерот на грчкиот екстремно десничарски Народен православен собир ЛАОС Јоргос Караџаферис се закани дека неговата партија ќе ја напушти новата грчка коалициска Влада на национално единство на премиерот Лукас Пападимос, доколку во спорот меѓу Атина и Скопје биде постигнат договор за име што ќе го содржи терминот Македонија. Тој во интервју за „Радио 9“ изјави дека планира да предложи одржување референдум за спорот за името на Македонија, на кој, како што рекол, грчкиот народ ќе може да се произнесе за ова национално прашање.
XS
SM
MD
LG