Достапни линкови

logo-print

Советот за човекови права при ООН ќе заседава за Сирија


зградата на ООН во Женева

зградата на ООН во Женева

Советот за човекови права при Обединетите нации денеска ќе одржи вонртеден состанок за конфликтот во Сирија. Средбата во Женева се организира по објавувањето на извештај на независна комисија на светксата организација во кој се забележува дека сиријските безбедносни сили извршиле злосторства против човештвото, вклулувајки егзекуции, силувања и тортура, откако во март почнаа протестите против претседателот Башар ал Асад. Пред состанокот Комесарот за човекови права Нави Пилај изјави дека Обединетите нации проценуваат дека повеќе од 4.000 лица загинале од почетокот на конфлитот во земјата.
XS
SM
MD
LG