Достапни линкови

logo-print

Блокирана номинацијата за амбасадор на САД во Русија


Извори на Радио Слободна Европа во американскиот Сенат потврдија дека сенатор од Републиканската партија ја блокира номинацијата за амбасадор на САД во Русија на американскиот претседател Барак Обама. Номинацијата на Мајкл МекФаул, кој му беше советник на Претседателот за Русија, беше потврдена од Комисијата за надворешни работи во Сенатот на 29 Ноември. Извор во институцијата, кој инсистира на анонимност, изјави дека републиканскиот сенатор Марк Кирк од сојузната држава Илиноис се спротиставил на номинацијата на МекФаул. Пратеникот од опозицијата е меѓу загрижените дека администрацијата на Обама планира споделување на доверливи информации за антиракетна одбрана со руските власти.
XS
SM
MD
LG