Достапни линкови

logo-print

Седница за избор на нов претседател на МАНУ


Зградата на МАНУ

Зградата на МАНУ

Новиот претседател на Македонската академија на науките и уметностите не беше избран на вчерашната седница, поради прекин на струја. Седницата треба да продолжи денеска доцна попладне.
Академикот Владо Камбовски пред почетокот на седницата изјави дека изборот ќе тече демократски и без надворешни притисоци како што и доликува на институцијата. Новиот претседател на МАНУ ќе го замени Геогри Старделов, чиј мандат истекува на крајот од годинава.
XS
SM
MD
LG