Достапни линкови

logo-print

Поранешниот туниски лидер повторно осуден во отсуство


Поранешниот туниски претседател Зине ал Абедине Бен Али

Поранешниот туниски претседател Зине ал Абедине Бен Али

Поранешниот туниски претседател Зине ал Абедине Бен Али бил осуден во отсуство на пет години затвор за тортура на воени офицери, јавува државната новинска агенција. Бен Али веќе беше осуден на 60 години затвор и се соочува со уште 100 обвиненија во цивилните и воените судови.
Бен Али поради протестите против неговиот режим во јануари ја напушти земјата и избега во Саудиска Арабија.
XS
SM
MD
LG