Достапни линкови

logo-print

Протести во Бугарија против реформи во пензискиот систем


Граѓаните во Бугарија протестираа против најавените реформи во пензискиот ситем. Околу 20 илјади учесници на протестот бараат оставка од министерот за финансии Симеон Ѓанков и повлекување на законот.
Во Бугарија според важечкиот закон мажите заминуваат во пензија со 63, а жените со 60 години. Со новиот предлог-закон, се предвидува постепено зголемување на старосната граница.
XS
SM
MD
LG