Достапни линкови

logo-print

Русија бара да престанат ултиматумите до Сирија


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги отфрли барањата Обединетите нации да и воведат ембарго за оружје на Сирија и побара да престанат западните ултиматуми до Дамаск. До ова дојде откако Соединетите држави и Германија ги обновија барања до Советот за безбедност да преземе акција како одговор на злосторствата извршени од режимот во Сирија против антивладините демонстранти. Според Лавров, важно е судирите во Сирија да завршат на мирен начин како што беше случај во Јемен.
XS
SM
MD
LG