Достапни линкови

logo-print

Втор ден од изборите во Египет


Египќаните стојат во редови пред гласачките места на вториот ден од првите избори по повеќегодишното владеење на Хосни Мубарак кој беше симнат од власта во февруари годинава. Станува збор за сложени парламентарни избори кои, според предвиденото, би требало да завршат во март идната година. Се очекува на изборите да победи исламистичката група Муслиманско братство. Вчерашниот почеток на изборите мина мирно. Претходно во Каиро загинаа над 40 луѓе за време на судирите меѓу безбедносните сили и демонстрантите кои бараа побрзо заминување Воениот совет кој раководи со земјата по соборувањето на Мубарак.
XS
SM
MD
LG