Достапни линкови

logo-print

Тадиќ повика на итен прекин на судирите во северно Косово


Српскиот претседател Борис Тадиќ.

Српскиот претседател Борис Тадиќ.

Српскиот претседател Борис Тадиќ повика на итен прекин на судирите меѓу војниците на КФОР и граѓаните во село Јагњеница, на патот Зубин Поток–Косовска Митровица.
Претседателот ги повика припадниците на КФОР и ЕУЛЕКС и политичките претставници на Србите да ја прекинат напнатоста и да обезбедат целосна слобода за движење „исклучиво преку дијалог и без употреба на насилство“.

Двајца војници на КФОР денеска беа ранети во престрелки со Србите што го блокираат патот. Српските медиуми јавија дека биле повредени и петмина Срби.
XS
SM
MD
LG