Достапни линкови

ОН - Сирија извршилa злосторства против човештвото


Молитва покрај телото на еден од убиените демонстранти во градот Хула во близина на Хомс.

Молитва покрај телото на еден од убиените демонстранти во градот Хула во близина на Хомс.

Сириската војска и безбедносните сили извршиле злосторства против човештвото, вклучувајќи убиства, тортура и силување. Во извештајот на Независната меѓународна комисија за истрага во Сирија, нарачан од Советот за човекови права на ОН, се наведува дека за злосторствата е виновна владата на претседателот Башар ал-Асад.

Одборот од независни експерти утврдил дека сириските сили убиле стотици деца, а некои од нив биле и сексуално злоупотребувани за време на крвавото задушување на анти-владините протести во земјата.

Во извештајот се повикува Сирија да запре со кршењето на човековите права, да ги ослободи затворените и да им дозволи на медиумите, хуманитарците и набљудувачите да влезат во земјата.
XS
SM
MD
LG