Достапни линкови

Иран - одобрено намалувањето на односите со Британија


Иранскиот Заштитен Совет

Иранскиот Заштитен Совет

Иранската државна радио телевизија јави дека Иранскиот Совет го одобри намалувањето на нивото на дипломатските односи со Британија во кои е вклучено протерување на британскиот амбасадор од земјата до крајот на оваа година.
Законот за односите со Британија е исто така одобрен од парламентот, а причина се новите санкции на Британија, САД и Канада поради извештајот на Агенцијата за Атомска Енергија на ОН дека Техеран развива нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG