Достапни линкови

logo-print

Кина сака да инвестира во инфраструктурата на Запад


Преседавачот на кинескиот фонд изјави дека сака да инвестира во инфраструктурата во САД и Европа со цел да се потикне глобалниот економски растеж.
Лу Џивеи во коментар за Фајненшенл Тајмс наведува дека кинеската инвестиоциона корпорација сака да започне со директни инвестиции во Велика Британија.
Кинескиот Фонд располага со 410 билиони долари.
XS
SM
MD
LG