Достапни линкови

Ројал Дач Шел и Мицубиши ќе вадат гас во Ирак


Полицаец бара мини во близина на нафтените полиња во околината на Басра.

Полицаец бара мини во близина на нафтените полиња во околината на Басра.

Ирак го финализираше 17 милијарди долари вредниот договор со Ројал Дач Шел и со Мицубиши за експлоатација на гас во полињата на југот на земјата во наредните 25 години. Формирана е нова фирма – Басра гас компани, која треба да вади гас од полињата во близина на Басра кои сега не се во функција поради застарена инфраструктура. Новата фирма е во доминантна сопственост на ирачката државна компанија Јужен Гас, која поседува 51 отсто од акциите. Ројал Дач Шел поседува 44 отсто, а јапонската компанија Мицубиши 5 отсто од акциите во Басра гас компани.
XS
SM
MD
LG