Достапни линкови

Втор круг претседателски избори во Јужна Осетија


Предизборни плакати на кандидатката Ала Џиоева.

Предизборни плакати на кандидатката Ала Џиоева.

Јужноосетијците денеска гласаат на вториот круг претседателски избори. Фаворит на изборите е министерот за вонредни ситуации Анатолиј Бибилов кој ја има поддршката од Москва. Негова противкандидатка е поранешната министерка за образование Ала Џиоева. Првиот круг од изборите се одржа на 13 ноември.
XS
SM
MD
LG