Достапни линкови

Карл Билт предлага ЕУ и Косово да разговараат за северот


Министерот за надворешни работи на Шведска, Карл Билт

Министерот за надворешни работи на Шведска, Карл Билт

Министерот за надворешни работи на Шведска, Карл Билт предложил истовремено со одржувањето на разговорите меѓу Косово и Србија за техничките прашања, да се одржуваат и разговори ЕУ-Косово, како би се дошло до решение за северот.
Косовските медиуми пренесуваат дека Билт во писмото кое го упатил до Комесарот за безбеднссот и надворешна политика Кетрин Ештон, и до Комесарот за проширување Штефан Филе, истакнал дека северот на Косово сега е одвоен од останатиот дел на Косово повеќе отколку било кога, и поради тоа ЕУ е исправена пред два предизвици-да инсистира на одбивањето на поделбата на Косово но и да најде применливо решение за северот.
XS
SM
MD
LG