Достапни линкови

logo-print

Парламентарни избори во Мароко


Во Мароко денеска се одржуваат први парламентарни избори по протестите за поголема демократија во таа земја во почетокот на годинава. Продемократски активисти во земјата повикаа на бојкот на изборите со објаснување дека владејачката монархија не сакала да спроведе вистински промени. Хјуман Рајтс Воч соопшти дека само во последниве 30 дена над 100 активисти биле приведени на сослушување поради тоа што барале бојкотирање на гласањето.
XS
SM
MD
LG