Достапни линкови

logo-print

Турција со дополнителен притисок врз Сирија


Ахмет Давитоглу

Ахмет Давитоглу

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давитоглу ја повика Сирија да дозволи влез на посматрачите на Арапската Лига за да видат дали Дамаск го исполнува планот за запирање на насилствата врз демонстрантите.
Тоа ,според Давитоглу, е последна шанса за Сирија.
Арапската Лига соопшти дека ако Дамаск денеска одбие тоа да го направи, Лигата утре ќе се состане за да реши за санкции против Сирија. Русија пак денеска соопшти дека се противи на санкции или меѓународна интервенција барајки внатрешен дијалог во Сирија.
Според ОН, над 3500 луѓе загинаа од почеток на протестите против режимот на Башар ал Асад.
XS
SM
MD
LG