Достапни линкови

logo-print

Египетските активисти денеска планираат нови протести


Египетските ативисти во Каиро повикаа денеска да се одржат уште едни масовни протести на кои ќе се побара армијата да ја предаде власта. Демонстрантите рекоа дека планираните протести се последна шанса за откажување на армијата од власта. Локалните медиуми јавија дека египетскиот владеачки воен совет побарал од поранешниот премиер Камел Гонзоури да формира нова влада, но засега нема официјална потврда за ова.
XS
SM
MD
LG