Достапни линкови

logo-print

Египетската армија се извини за жртвите на демонстрациите


Египетската армија се извини за смртта на демонстранти во судирите со полицијата за време на протестите на кои се бара окончување на воениот режим во земјата. Армијата исто така ветува дека одговорните за насилствата ќе бидат изведени пред суд. Од почетокот на протестите во Каиро во петокот, досега загинале 35 лица. Демонстрантите и натаму се на главниот плоштад во Каиро, а парламентарните избори во Египет, први по соборувањето на Хосни Мубарак, се закажани за 28-ми овој месец.
XS
SM
MD
LG