Достапни линкови

logo-print

Франција се залага за безбедносна зона во Сирија


Франција повика на формирање безбедносна зона за заштита на цивилите во Сирија. Францускиот министер за надворешни работи Ален Жупе ја отфрли можноста од воена интервенција во северна Сирија, но оцени дека со безбедносна зона би можело да се заштитат цивилите и да се отвори коридор за доставување хуманитарна помош. Жупе исто така оцени дека сиријскиот опозиционен Национален Совет е легитимен партнер со кој треба да се соработува.
XS
SM
MD
LG