Достапни линкови

logo-print

Трупите на НАТО се судрија со Србите од северот на Косово


Трупите на НАТО се судрија со етничките Срби во северот на Косово.
Се јавува дека војниците на Алијансата употребиле солзавец против стотиците демонстранти кои се противеа на уривањето на бетонските барикади, поставени за да ги одвојат деловите на Косово во кои претежно живее српско население. Косовските Срби од летоска блокираат дел од патиштата, во знак на протест за одлуката на надлежните за испраќање на албански цариници и полицајци во северот на Косово.
XS
SM
MD
LG